Okolica

Kilka słów o okolicy

Ośrodek wypoczynkowy w Krempnej

Krempna to mała spokojna wioska otulona lasami Beskidu Niskiego. Swoją zawiłą historię skrywa pod dachami starych łemkowskich chyż. Dawniej mieszkali tutaj głównie Łemkowie i to właśnie oni zapoczątkowali osadnictwo w tym regionie. Trudna historia tego obszaru uchroniła jednak kamienne kapliczki, stare sady czy piękne kolorowe cerkwie. 

Krempna położona jest pomiędzy wzgórzami pasma Magury to wyjątkowe miejsce na wypoczynek dla osób szukających nie tylko ciszy i spokoju, ale przede wszystkim walorów przyrodniczych oraz historycznych. Wiele szlaków pozwala zobaczyć tereny dawnych nieistniejących już wsi, panoramy okolicznych wzgórz czy malownicze wschody słońca. Doświadczyć tutaj można najpiękniejszego jesiennego spektaklu natury, którym jest rykowisko jeleni. Noce rozbrzmiewają pohukiwaniem sów, świty brzęczą śpiewem ptaków a w dzień obserwować można na niebie orliki krzykliwe – jedne z największych ptaków drapieżnych Polski. To właśnie orlik jest symbolem Magurskiego Parku Narodowego. 

Gmina Krempna to także niezwykle bogate dziedzictwo kulturowe. To właśnie tutaj dawno temu stykały się Węgry, Polska oraz Ruś. Przemierzając okoliczne szlaki i drogi czy odwiedzając muzea, można poznać historię mieszkających tutaj niegdyś Łemków, Rusinów, Żydów czy Romów, ale także poznać legendy o Węgierskich kupcach i słowackich rozbójnikach. W połemkowskich wioskach stoją niezmiennie dawne prawosławne cerkwie, kamienne krzyże przydrożne, a w lasach skryte są stare cmentarze. W sąsiedztwie parku, na wzgórzach, można odnaleźć grodziska z około X wieku.

Historia pogranicza Polsko-Słowackiego to także bardzo brutalne zawirowania wojenne. To tutaj odbywały się najbrutalniejsze walki, stąd też często pojawiająca się nazwa „Dolina Śmierci” np. w okolicy Dukli i Chyrowej, ciągnąca się aż na Słowację. W polach jako pomniki pozostawiono czołgi, armaty i samoloty. Miała tutaj miejsce Akcja Wisła, niezwykle trudne doświadczenie dla wielu Łemkowskich rodzin, które zostały wysiedlone na tereny byłego ZSRR. Smutną historią otoczone są także Żydowskie kirkuty, na których stare macewy nie mają już napisów, a także zbiorowe mogiły w których spoczywają tysiące osób.

Krempna oraz malutkie wioski położone w jej okolicy są bardzo urokliwe. Miłe dla oka są tutaj stare chaty, pasące się na łąkach krowy i owce. Wiejskie życie toczy się tutaj powoli i niejednokrotnie można odczuć, że czas się tutaj zatrzymał. Stare sady lśnią czerwonymi jabłkami, w lasach rosną prawdziwki a strumienie ciszo szepcą w chłodnych dolinach. Doświadczać uroków tego obszaru możemy jeżdżąc na rowerze, przemierzając szlaki pieszo lub konno. Zimą stoki narciarskie oferują zabawę na nartach, wytyczone są także trasy dla narciarzy biegówkowych, a czasem można załapać się na kulig. Przebiegają tędy różne szlaki, np. architektury drewnianej, polsko-słowacki szlak rowerowy oraz Główny Szlak Beskidzki. Podczas modernizacji jakie miały miejsce w ostatnich latach przy drogach i szlakach zbudowano wiaty turystyczne gdzie można się zatrzymać, odpocząć, nacieszyć okolicą lub urządzić sobie piknik. U lokalnych rolników zakupić można naturalne produkty, w bacówkach oraz małych lokalnych firmach znaleźć można ciekawe sery kozie np. z czosnkiem niedźwiedzim czy orzechami, oraz pyszne przetwory czy suszone zioła i grzyby.

W Krempnej mieści się także główna siedziba Magurskiego Parku Narodowego, wraz z centrum edukacyjnym i małym muzeum. W Ośrodku Edukacyjnym latem odbywają się zajęcia dla dzieci, krótkie wycieczki w terenie oraz różne zabawy. Jest to ciekawa opcja dla osób, które chcą wyjść na szlak na godzinę czy dwie, mogą wtedy zostawić swoich starszaków na takich zajęciach. Są to zajęcia planowane wcześniej przez pracowników parku oraz przez nich prowadzone. Odpowiednie informacje uzyskać można w recepcji oraz na stronie internetowej. W budynku mieści się mała sala w której pokazane są zwierzęta, występujące w parku, a wśród nich największe drapieżniki Polski, rysie, niedźwiedzie i wilki. Chętni mogą poznać tam przyrodę parku, różne gatunki drzew czy zobaczyć aktualną wystawę.

Magura to miejsce do którego wróci każdy, kto zawitał tu chodź raz. To miejsce przyciąga jak magnes, i choć na pierwszy rzut oka nie jest porywające, to dla prawdziwego turysty jest tutaj wiele ciekawostek. Wszak jak to mówią „sercu bliski Beskid Niski” – dlatego właśnie chcielibyśmy Was tutaj serdecznie zaprosić! 🙂

Warto zwiedzić w okolicy:

• Zalew na rzece Wisłoka w Krempnej (ok. 300 m od Ośrodka): kąpielisko, możliwość wypożyczenia rowerków wodnych.

• Baseny gminne (ok. 300 m od Ośrodka).

• Piesze i rowerowe szlaki turystyczne, m.in.: czerwony szlak beskidzki, szlak zielony (Ożenna-Wapienne).

• Zabytki sakralne – w tym m.in.: cerkiew greckokatolicka w Krempnej (ok. 2 km od Ośrodka), cmentarz austriacki z czasów I wojny światowej (ok. 1 km od Ośrodka).

• Muzeum Magurskiego Parku Narodowego (ok. 1 km od Ośrodka).

• Ścieżka przyrodnicza Kiczera w Krempnej – trasa dla bobasa (łatwa trasa bez trudności terenowych, ok. 3 km od Ośrodka)

• Stadnina „Rumak” w Kotani (ok. 3 km od Ośrodka), oferująca m.in.: naukę jazdy konnej, kuligi i rajdy konne.

• Stok narciarski „Mareszka” w Świątkowej Wielkiej (ok. 8 km od Ośrodka) oraz doskonale przygotowane narciarskie trasy biegowe o łącznej długości ok. 15 km.

• Łowisko i smażalnia pstrąga w Świątkowej Wielkiej (ok. 5 km od Ośrodka).

• Grzywacka Góra nad Kątami (ok. 10 km od Ośrodka) • Restauracja „Pod Małym Laskiem” (ok. 12 km od Ośrodka).

• Ośrodek narciarski Chyrowa Ski (ok. 14 km od Ośrodka).

• Centrum Narciarstwa Biegowego i Rekreacji Rodzinnej w Krzywej (ok. 20 km od Ośrodka).

• Pomnik przyrody Diabli Kamień i Wodospad Magurski (szlak ok. 4 km) we Foluszu (ok. 20 km od Ośrodka).

• Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” – (ok. 30 km od Ośrodka).

• Miejscowość uzdrowiskowa Iwonicz Zdrój (ok. 30 km od Ośrodka).

• SkiPark Magura – kompleks tras narciarskich położony w Małastowie w Beskidzie Niskim (ok. 35 km od Ośrodka).

• Rezerwat przyrody Liwocz, żółty szlak przez Liwocz (ok. 40 km od Ośrodka).

• Miejscowość uzdrowiskowa Rymanów Zdrój – (ok. 40 km od Ośrodka).

• Zamek Kamieniec, Korczyna (ok. 50 km od Ośrodka).

• Rezerwat przyrody Prządki (ok. 50 km od Ośrodka).

Oferujemy możliwość transportu busem

+48 13-441-40-64

rezerwacja@magurskaostoja.pl

38-232 Krempna