para narciarzy na stoku w beskidzie niskim

Ośrodki narciarskie w Beskidzie Niskim

Czy warto wybrać się na narty w Beskid Niski? Czy w Beskidzie Niskim znajdują się w ogóle godne polecenia ośrodki narciarskie? Czy amatorzy białego szaleństwa znajdą na terenie Beskidu Niskiego wartościowe z ich punktu widzenia wyciągi narciarskie?

Czy w Beskidzie Niskim można pojeździć na nartach?

Jeśli zapytamy narciarzy zjazdowych o najlepsze ośrodki narciarskie w Polce, to wymienią Szczyrk, Białkę Tatrzańską, Zieleniec, Czarną Górę, Zakopane, ewentualnie Krynicę. Nikomu raczej nie przyjdzie na myśl wspominać o wyciągach dostępnych w Beskidzie Niskim (Krynicę niekiedy zalicza się do terytorium Łemkowszczyzny, ale to geograficznie Beskid Sądecki). Faktycznie, nie ma tu zbyt wielu wyciągów. Te, które istnieją, zazwyczaj nie są zbyt długie i ich zasięg jest raczej lokalny.

Gdzie na narty w Beskidzie Niskim?

Mimo że nie są szerzej znane, znajdują się na terenie Beskidu Niskiego również ośrodki, które standardem nie odbiegają od tych bardziej popularnych. Większość istnieje od niedawna, ale wiele z nich prężnie się w ostatnim czasie rozwija i niewykluczone, że wkrótce więcej osób się o nich dowie. Być może słyszeliście już o Magura Ski Park pod szczytem Magury Małastowskiej, z wyciągiem kanapowym i piękną widokowo i stosunkowo długą (na 1,5 kilometra) trasą, ChyrowaSki ma jeden z najszerszych stoków w Polsce, Kiczera Ski niedaleko Rymanowa to dynamicznie rozwijający się ośrodek. Oprócz tego są wyciągi w Świątkowej, Smerekowcu, Małastowie, Sękowej…

Zalety ośrodków narciarskich w Beskidzie Niskim

Niektórzy za dużą zaletę poczytują sobie to, że te ośrodki narciarskie, które obecnie istnieją na terenie Beskidu Niskiego, są kameralne, niezatłoczone i nie trzeba czekać długo w kolejce do wyciągu. Świetnie nadają się na stawianie pierwszych kroków w nauce narciarstwa zjazdowego oraz doskonalenie techniki zjazdowej – bez tłumów i stresu. Krótkie trasy zjazdowe docenią rodzice, których dzieci dopiero zaczynają swoją przygodę na nartach.

Przegląd ośrodków narciarskich w Beskidzie Niskim

Być może ośrodki narciarskie Beskidu Niskiego nie skuszą, by specjalnie na narty tu przyjechać, ale jeśli chcielibyście przy okazji zimowego pobytu w Wołowcu również wyskoczyć na narty, to polecamy wam zapoznanie się z możliwościami pojeżdżenia na nartach zjazdowych w bliższej i dalszej okolicy.

Magura Ski Park w Małastowie

Na zboczach Magury Małastowskiej w Beskidzie Niskim dostępna jest jedna z najdłuższych tras narciarskich w południowo-wschodniej Polsce. Czteroosobowy wyciąg krzesełkowy (długość 1071 m, przepustowość 2200 osób na godzinę) wwozi chętnych na sam szczyt Magury Małastowskiej o wysokości 813 m n.p.m., skąd można zjechać piękną widokowo trasą o długości 1400 m. Różnica poziomów wynosi 260 m, skala trudności: średnio trudna. Trasa jest sztucznie naśnieżania, ratrakowana (również w ciągu dnia) i oświetlona po zmroku. Na miejscu dostępna jest szkoła narciarska, wypożyczalnia, serwis, punkt gastronomi oraz bezpłatny parking na 250 samochodów. Na Magurze Małastowskiej można również skorzystać z trasy do narciarstwa biegowego, m.in. „Jagoda” o długości 2500 m, która swój początek ma obok Schroniska PTTK na Magurze Małastowskiej.

Wjazd kolejką możliwy jest także w celach turystycznych.

Nowoczesny ośrodek narciarski został oddany do użytku w 2010 r. Wcześniej funkcjonował tu jedynie wyciąg orczykowy.

Więcej informacji: www.skiparkmagura.eu

plan tras narciarskich magura SKI magura małastowska

Stacja Narciarska OSIR Toranaga w Małastowie

Mała stacja narciarska w niewielkiej wsi Małastów w Beskidzie Niskim administrowana jest przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gorlicach. Do dyspozycji narciarzy jest wyciąg talerzykowy, który umożliwia zjazd dwoma łatwymi trasami zjazdowymi o długości 550 m oraz 570 m (trasa zjazdowa nr 1 i nr 2). Dodatkowo dostępne są dwa snowparki (trasy nr 3 i 4), do których przypisano tory transportowe taśmowe o długości 120 i 70 m.

Trasy są ratrakowane, dośnieżane i oświetlone. Na terenie stacji narciarskiej funkcjonują: wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, serwis sprzętu, szkółki narciarskie oraz mała gastronomia. Zapewniony jest parking na 100 samochodów.

Więcej informacji: http://www.osir.gorlice.pl/nasze-obiekty/wyciag-narciarski

plan tras narciarskim Małastów OSIR Toranga

Wyciąg narciarski Smerekowiec

Wyciąg zlokalizowany jest w cichej i malowniczej miejscowości Smerekowiec. Dostępny jest wyciąg talerzykowy „duży” o długości 650 m oraz „mały” do nauki jazdy o długości 100 m.

Stok jest ratrakowany codziennie przed otwarciem, oświetlony i nagłośniony. Na miejscu można skorzystać z nauki jazdy na nartach i snowboardzie pod okiem instruktorów. Działa wypożyczalnia sprzętu oraz serwis narciarski. Zapewniony jest bezpłatny parking dla samochodów. Otwarty jest punkt gastronomi.

Więcej informacji: http://www.wyciag-smerekowiec.pl

Wyciąg narciarski Mareszka (odległość od Magurskiej Ostoi – 10 km, ok. 13 minut jazdy)

Położony u stóp Magurskiego Parku Narodowego w Świątkowej Wielkiej stok narciarski „Mareszka” dysponuje wyciągiem orczykowym. Dostępne są 3 trasy zjazdowe o długości: 850 m, 750 m, 700 m. Są oświetlone po zmroku. Oprócz tego przygotowano trasy do narciarstwa biegowego o długości 4500 m, 3000 m i 1500 m. Dostępni są instruktorzy narciarstwa, wypożyczalnia sprzętu oraz mała gastronomia.

Więcej informacji: www.mareszkaski.pl

plan tras narciarskich mareszka ski

Wyciąg narciarski Sękowa Ski

Mała stacja narciarska o rodzinnym charakterze w miejscowości Sękowa. Obiekt jest naśnieżany i codziennie ratrakowany. To idealny stok dla dzieci i początkujących, o charakterze szkoleniowym, na którym panuje mały ruch. Na miejscu dostępna jest wypożyczalnia sprzętu dzieci i dla dorosłych.

Więcej informacji: www.wyciag-sekowa.pl

Chyrowa Ski (odległość od Magurskiej Ostoi ok. 15,6 km, ok. 18 minut jazdy)

Ośrodek narciarski Chyrowa-Ski znajduje się w Chyrowej koło Dukli. Słynie ze stoku narciarskiego, który ma 130 m szerokości i należy do najszerszych stoków narciarskich w Polsce. Dostępne są 3 wyciągi orczykowo-talerzykowe o długościach: 900 m, 400 m i 100 m. Oferowane trasy zjazdowe to: 900 m (czerwona), 1400 m (niebieska), 400 m (niebieska) i szkoleniowa o długości 100 m (niebieska). Można się umówić na naukę jazdy na nartach i snowboardzie. Tuż przy wejściu na stok znajduje się wypożyczalnia sprzętu, zapewniająca również serwis narciarski.

Zabawić się można w funpark i iglopark. Pobliski gościniec „U Schabińskiej” zapewnia noclegi, ośrodek słynie ze smacznych pierogów.

Więcej informacji: https://chyrowaski.pl

Chyrowa ski plan tras narciarskich

Ośrodek Sportów Zimowych KiczeraSki w Puławach (odległość od Magurskiej Ostoi ok. 60 km, ok. 1 godz. jazdy)

Jeden z nowocześniejszych i najbardziej różnorodnych ośrodków w Beskidzie Niskim. Znajduje się w Puławach koło Rymanowa Zdroju.

Dostępne na miejscu wyciągi to: dwuosobowa kolej krzesełkowa o długości 900 m, dwa wyciągi orczykowe: Igor – 420 m i Adaś – 300 m oraz jeden wyciąg dla początkujących typu „wyrwirączka” (babylift) o długości 150 m, dzięki którym można skorzystać z pięciu tras zjazdowych:

– nr 1, „główna”, 1000 m, średnia (czerwona),

– nr 2, „pod wyciągiem”, 900 m, trudna (czerwona),

– nr 3, „okrężna”, 1200 m, łatwa (niebieska),

– nr 4, „dla początkujących”, 150 m (niebieska),

– nr 5, „skiturowa”, 4000 m,

– nr 6, „koło wypożyczalni”, 300 m, łatwa (niebieska).

Trasy są codziennie ratrakowane, a niektóre z nich (nr 1, 4 i 6) wieczorami oświetlone. Ośrodek wyposażony jest w nowoczesny system naśnieżania, dzięki czemu posiada bardzo dobre warunki do jazdy.

Dodatkowo działa duży snowpark, wyposażony we własny wyciąg talerzykowy o długości 420 m. Dostępne są również wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i snowboardowego oraz szkółka narciarstwa i snowboardu. Smacznie zjemy w restauracji „Amadeus”, oferującej wyśmienite dania.

Więcej informacji: http://www.kiczeraski.pl Jak widać z powyższego zestawienia, mimo że ośrodki narciarskie w Beskidzie Niskim nie należą do najbardziej znanych i popularnych w Polsce, to jednak jest ich na tym terenie całkiem sporo. Zadowoleni więc będą miłośnicy nart zjazdowych, którzy chcieliby skorzystać z aktywności narciarskich na stoku

plan tras kiczera ski w beskidzie niskim

Sprawdź również co warto zobaczyć w Beskidzie Niskim

Jeśli kochasz ruch spróbuj również narciarstwa biegowego. Opisaliśmy dla Ciebie najciekawsze trasy na biegówki w Beskidzie Niskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

rezerwacja