Beskid Niski zimą

Szlaki narciarstwa biegowego Beskidu Niskiego

Szerokie doliny, łagodne zbocza gór, niewysokie szczyty, a przede wszystkim mała gęstość zaludnienia sprawiają, że teren Beskidu Niskiego docenią miłośnicy przemieszczania się zimą na nartach.

Narty biegowe w śladzie w na szlaku w beskidzie niskim

Turystyka narciarska w Beskidzie Niskim

Beskid Niski uważany jest za najdziksze i najbardziej odludne góry Polski. Wysiedlenie dawnych mieszkańców sprawiło, że duże połacie terenu pozostają nadal niezamieszkałe. Szlaki nie są regularnie wydeptywane, bo nie ma tutaj zbyt wielu turystów. Dlatego zimą, gdy ścieżki są zasypane śniegiem, zdecydowanie łatwiej przemieszczać się po tym terenie na nartach niż pieszo. Zimą, podczas krótkiego dnia, ważne jest to, że na nartach można poruszać się szybciej i dzięki nim przemierzać dłuższe odcinki. Jest wiele rzeczy wartych zobaczenia w Beskidzie Niskim – atrakcje turystyczne i miejsca historii.

Oczywistą zaletą turystyki narciarskiej jest dobre samopoczucie po wysiłku. Aktywność na świeżym powietrzu i zaangażowanie mięśni całego ciała przyczyniają się do poprawy kondycji fizycznej oraz stanu naszego zdrowia.

Dobór sprzętu

Do zimowej turystyki narciarskiej można wykorzystać typowo sportowy sprzęt do narciarstwa biegowego oraz narty o bardziej rekreacyjnym charakterze, tzw. śladowe czy backcountry. Te dwa ostatnie typy sprawdzą się na trasach bez założonego wcześniej śladu do biegówek, jak i poza szlakiem. W większych miastach można znaleźć wypożyczalnie, gdzie fachowo zostanie nam dobrany sprzęt stosownie do umiejętności i preferencji. Nie trzeba jednak przywozić swojego sprzętu z daleka i płacić za niego za cały czas pobytu. W pobliżu Wołowca działają dwie wypożyczalnie: Przystanek Magura w Pętnej oraz Gościniec Banica w Krzywej. To lepsza opcja dla osób, które dopiero chcą spróbować, czy ta dyscyplina sportu im odpowiada. Dla mieszkańców domków Makowce w Wołowcu sprzęt, zarówno biegówki, jak i śladówki, będzie dostępny bezpłatnie na miejscu.

Wystarczy więc jedynie zarezerwować nocleg ośrodku wypoczynkowym Magurska Ostoja w Krempnej o nic się nie martwić, a po przyjeździe dopiero zdecydować, czy chce się spędzić dzień na wycieczce narciarskiej.

Śnieżne trasy przez lasy – czyli gdzie na biegówki w Beskidzie Niskim

Szkoda byłoby nie skorzystać z możliwości spróbowania narciarstwa biegowego w Beskidzie Niskim, jeśli w pobliżu Wołowca wytyczono całe mnóstwo oznaczonych tras do turystyki narciarskiej pod hasłem „Śnieżne trasy przez lasy” (pomysłodawcą nazwy był Andrzej Stasiuk, pisarz mieszkający w Wołowcu). Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa z miejscowości Krzywa na terenie powiatu gorlickiego, a dokładnie gminy Sękowa w zachodniej części Beskidu Niskiego, powstała ponad osiemdziesięciokilometrowa sieć szlaków do narciarstwa biegowego oraz kilka tras do typowo sportowej rywalizacji w pobliżu Gościńca Banica.

Trasy narciarstwa biegowego poprowadzono przez wsie Pętna, Bartne, Krzywa, Czarne, Nieznajowa, Radocyna i Wołowiec, co umożliwia zapoznanie się z ciekawymi miejscami typowymi dla Beskidu Niskiego: wyludnionymi wioskami łemkowskimi, z pozostałościami starych cmentarzy, cerkwi, kapliczek czy kamiennych krzyży.

Powstała jedna prawie pięćdziesięciokilometrowa pętla, do której dochodzą inne szlaki łączące się w puntach węzłowych, dzięki czemu można dowolnie planować również krótsze trasy. Część jest ubijana skuterem śnieżnym, cześć ma charakter bardziej dziki. Z kolei trasy sportowe w okolicach Banicy o długości 5, 3 i 2 km można wykorzystać na przygotowanie treningowe i ćwiczenie techniki – te trasy są ratrakowane. Do dyspozycji są dwa tory do techniki klasycznej i równolegle ślad do techniki łyżwowej.

Ogromną zaletą jest doskonałe oznakowanie tras w terenie za pomocą znaków zgodnych z wytycznymi PTTK odnośnie szlaków narciarskich: dwa zewnętrzne paski są barwy pomarańczowej, natomiast środkowy jest zielony, niebieski lub czerwony, w zależności od koloru szlaku (kolor szlaku nie jest zależy od trudności na trasie, ale warto wiedzieć, że główna pętla ma kolor zielony!). W otwartym terenie postawiono tyczki. Wzdłuż wyznaczonych szlaków zobaczymy różne tablice informacyjne, ostrzegawcze, a na punktach węzłowych przydatne schematy szlaków, które pomogą w orientacji w terenie.

mężczyzna na nartach biegowych na mostku drewnianym na szlaku

Trasy narciarskie w Beskidzie Niskim

Większość tras narciarstwa biegowego wytyczonych w ramach projektu „Śnieżne trasy przez lasy” znajduje się w niedalekiej odległości od Wołowca. Niestety pozostała część Magurskiego Parku Narodowego i Beskidu Niskiego została trochę pominięta w tym projekcie. Na szczęście można również w niedalekiej odległości od Krempnej rozpocząć kilka tras.

Są to (numeracja to oznaczenie punktów węzłowych):

1. Trasa 8-9, Kanada – Wołowiec, 3,3 km, 1 h, łatwa.

Trasa koloru zielonego (część Wielkiej Pętli), prowadzi urokliwą dolinką wzdłuż rzeki Zawoja, którą przekracza się ośmiokrotnie po mostkach, które w ostatnim okresie zostały odbudowane. W zdecydowanej większości po terenie płaskim, z jednym tylko podejściem i dość stromym zjazdem.

Polecana dla osób początkujących.

2. Trasa 9-19, Wołowiec – Wołowiec Cerkiew, 300 m, 10 min, łatwa.

Trasa koloru zielonego (część Wielkiej Pętli). Bardzo łatwa i bardzo krótka, przebiega całkowicie przez prywatne łąki. Dobra na wypróbowanie sprzętu. Można połączyć ją z wcześniejszą trasą w celu przemieszczenia się przez Wołowiec.

3. Trasa 9-20, Wołowiec – Pod Mareszką, 3,1 km, 1,30 h, nieco trudna.

Trasa koloru niebieskiego, prowadząca z Wołowca do Bartnego, z fragmentem, który należy przebyć pieszo, gdyż prowadzi na odcinku prawie 1 km drogą publiczną. Można po prostu zacząć nieco dalej, przy zejściu z drogi od razu zakładając narty na nogi. Trasa składa się z mocnego podejścia i ostrego zjazdu. Nagrodą za wysiłek będzie ładny widok na część doliny Wołowca przed wejściem do lasu.

Trasa 18-19, Nad Nieznajową – Wołowiec Cerkiew, 1,8 km, 20 min, trudna

Trasa koloru zielonego – część Wielkiej Zielonej Pętli. Większość odcinka stanowią zjazdy, w odwrotnym kierunku z kolei podejścia. Po drodze czekają nas widoki na dolinę Wołowca i okoliczne szczyty m.in. Mareszkę, Magurycz i pasmo Magury Wątkowskiej. Częściowo będzie nam towarzyszył potok Zawoja.

Trasa 19-20, Wołowiec Cerkiew – Pod Mareszką, 5,9 km, 2,45 min, trudna

Trasa koloru czerwonego – łącznik od i do Wielkiej Zielonej Pętli. Dość ambitna trasa. Czekają nas ciężkie podejście w stronę grzbietu i szczytu Mareszki oraz strome zjazdy po jej osiągnięciu.

Przedstawione trasy narciarskie można pokonać w obydwie strony. Dowolnie można je także łączyć  z innymi odcinkami sieci szlaków kontynuując wędrówkę na nartach od punktów węzłowych, w których te szlaki spotykają się z innymi.

narty biegowe w świeżym śniegu poza szlakiem

Na koniec kilka porad jak zacząć jeździć na nartach biegowych

Aby nieco lepiej przygotować się do wyprawy na nartach biegowych, polecamy zapoznać się z filmowymi instrukcjami dotyczącymi narciarstwa biegowego:

1. kurs narciarstwa biegowego – (odc. 1) – krok z odbicia

2. kurs narciarstwa biegowego – (odc. 2) – bezkrok

3. kurs narciarstwa biegowego – (odc. 3) – jednokrok

4. kurs narciarstwa biegowego – (odc. 4) – pokonywanie wzniesień

5. kurs narciarstwa biegowego – (odc. 5) – hamowanie, skręcanie

Zapraszamy w Beskid Niski na narty biegowe

Mamy nadzieję, że wystarczająco zachęciliśmy Was do uprawiania turystyki narciarskiej w Beskidzie Niskim. Jeśli wcześniej nie próbowaliście swoich sił na biegówkach, dostępność sprzętu oraz wytyczone trasy na pewno ułatwią decyzję.

Z kolei zdeklarowani amatorzy biegówek, narciarstwa śladowego oraz backcountry znajdą w okolicy Wołowca wiele kilometrów tras i różnych wariantów możliwych do pokonania.

Jeśli ktoś ma ochotę pojeździć również na zwykłych nartach w Beskidzie Niskim to wszystkie ośrodki narciarskie najbliżej Krempnej są tutaj opisane.

Warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami na stronie projektu Śnieżne trasy przez lasy:

http://www.snieznetrasy.pl

poniżej schemat tras biegowych

plan szlaków do narciarstwa biegowego w Beskidzie Niskim Śnieżne Trasy przez Lasy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

rezerwacja