Taniec regionalny muzyka łemkowska

Muzyka łemkowska

Muzyka była kiedyś nieodłącznym elementem życia codziennego Łemków. Łemkowie górale Beskidu Niskiego. Towarzyszyła im w pracy, podczas zajęć domowych, uroczystości religijnych, obrzędów i świąt. Tańczono przy niej i kołysano do snu. Ułatwiała wykonywanie żmudnych czynności i umilała wspólne biesiady. Była czymś naturalnym i nieodzownym. Pogłębiała więzy wspólnotowe i pomagała w budowaniu tożsamości narodowej.

Tak było do wojny, a następnie przesiedleń na Ukrainę i akcji „Wisła” tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. W wyniku tych działań ludność łemkowską rozproszono, pozbawiono domów, dobytku swojego życia, korzeni. Dbano, by mieszkańcy tych samych wiosek zostali przeniesieni w odległe od siebie miejsca i mieli utrudnioną możliwość spotykania się (istniała zasada, że w jednej wsi nie mogło mieszkać więcej niż pięć przesiedlonych rodzin). Łemkowie oskarżeni o współpracę z UPA, w nowym miejscu zamieszkania w zachodniej i północnej Polsce, woleli nie przyznawać się do swego pochodzenia.

Łemkowska Watra w Zdyni – festiwal muzyki łemkowskiej

Dopiero w latach 80. XX wieku zaczęła się ponownie mocniej odradzać świadomość narodowa Łemków. Od 1983 roku zaczęto organizować Łemkowską Watrę, spotkanie Łemków z całej Polski w formie festiwalu. Corocznie latem Łemkowska Watra odbywa się obecnie w Zdyni w Beskidzie Niskim. To najbardziej znana impreza łemkowska w Polsce, ale łemkowskie „watry” organizuje się także w nowych miejscach zamieszkania Łemków po przesiedleniu, m.in. w Michałowie i Ługach. To właśnie na różnych festiwalach łemkowskich, czy szerzej – folkowych, można dzisiaj posłuchać muzyki łemkowskiej w formie koncertów lub przetańczyć całą noc przy dźwiękach łemkowskich kapel.

Ilość utworów łemkowskich jest niemal nieograniczona! Jedna z przedstawicielek mniejszości łemkowskiej zapisała w zeszycie aż 800 zapamiętanych piosenek tylko z jej najbliższej okolicy! Trzeba pamiętać, że muzyka łemkowska korzystała też z inspiracji czerpanych z przeplatania się kultur i tradycji sąsiednich narodów: Polaków, Ukrainców, Słowaków, Węgrów. Stąd zapewne taka dawka energii, którą w muzyce łemkowskiej się wyczuwa i nieskończoność motywów. Charakterystycznym elementem jest jednak język rusiński, w którym się śpiewa.

Obecnie powstają zespoły łemkowskie składające się z muzyków o pochodzeniu łemkowskim lub polskie, nawiązujące do tradycji łemkowskich. W repertuarze wielu kapel folkowych można posłuchać tradycyjnych pieśni łemkowskich w postaci pojedynczych utworów lub całych płyt. Z jednej strony funkcjonują typowo ludowe zespoły ściśle trzymające się tradycji, z drugiej grające muzykę łemkowską, ale we współczesnej aranżacji. Wybór jest spory, każdy znajdzie coś dla siebie i wybierze ulubionego wykonawcę!

Kogo zatem warto polecić? Od czego zacząć słuchanie muzyki łemkowskiej?

Zespół Pieśni i tańca Łemkowyna

Najbardziej znanym zespołem i chyba jednym z najstarszych kultywujących tradycje łemkowskie jest Zespół Pieśni i Tańca Łemkowyna z Bielanki. Został założony już w 1969 roku przez Jarosława Trochanowskiego. Obecnie działa w formie stowarzyszenia, którego celem jest – oprócz działalności artystycznej – zachowanie tradycji łemkowskiej, zbieranie i zapisywanie pieśni łemkowskich, tańców, opowiadań, legend, obrzędów ludowych oraz prezentowanie i uświadamianie szerokiemu ogółowi społeczeństwa historycznego dorobku kultury łemkowskiej. Zespół Łemkowyna występuje jako grupa taneczna, kapela i chór.

Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera

Grupą o podobnym charakterze jest Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera, z tym że powstał na Dolnym Śląsku w Legnicy. Działa od 1991 roku. Występuje w nim głównie młodzież. Zespół Kyczera bardzo prężnie działa dając koncerty, uczestnicząc w licznych imprezach kulturalnych, biorąc udział lub organizując wystawy, konferencje naukowe, konkursy dla dzieci i młodzieży. Zespół prowadzi jedyne w Polsce Centrum Kultury Łemkowskiej z własną biblioteką, archiwum oraz izbą etnograficzną w Legnicy.

Julia Doszna

Wspaniałą pieśniarką łemkowską jest Julia Doszna. Pochodzi z Beskidu Niskiego. Urodziła się w Bielance, obecnie mieszka w Łosiu. W latach 1986-1988 występowała w zespole Łemkowyna, gdzie śpiewu uczył ją muzyk i kompozytor, Jarosław Trochanowski. Pieśni, które wykonuje, są pełne emocji, lirycznego brzmienia, tęsknoty. Stara się przekazać w ten sposób miłość Łemków do przyrody, ludzi, Boga. Śpiewanie uważa za rodzaj modlitwy.

Julia Doszna jest też świetną gawędziarką, opowiada o kulturze łemkowskiej, organizuje również warsztaty śpiewacze. Od kilku lat jest także zaangażowana w działalność żeńskiego zespołu Ruty Uwite, amatorskiej grupy śpiewaczej, wykonującej najstarsze, zapomniane już łemkowskie pieśni kobiet.

Zespół folkowy z Beskidu Niskiego SERENCZA

Współczesne interpretacje muzyki łemkowskiej z Beskidu Niskiego prezentuje zespół folkowy Serencza. Początki zespołu sięgają 1997 r. Został założony przez Romana Korbicza, Piotra Kwokę i Mirosława Trochanowskiego, zainspirowanych twórczością Łemków. Wkrótce dołączył do nich także Mirek Bogoń. Początkowo w skład wchodzili jedynie Rusini, następnie dołączali także muzycy polscy. Obecnie zespół prezentuje dość swobodne podejście do łemkowskich korzeni. W ich twórczości pojawiają się elementy reggae, jazzu i muzyki klasycznej. Można dopatrzeć się wpływów muzyki z różnych stron świata: latynoskiej, irlandzkiej, afrykańskiej czy arabskiej. Z tego połączenia wychodzi im bardzo energetyczne brzmienie. Siedziba zespołu znajduje się w Gorlicach.

Burjan

Z Beskidem Niskim związany jest inny zespół folkowy, dla którego inspiracją, ze względu na pochodzenie, jest muzyka łemkowska. Burjan powstał w 2008 r. z inicjatywy Marka Rotko. Członkami są muzycy o pochodzeniu polskim i łemkowskim, ale w repertuarze grupy usłyszymy oprócz pieśni łemkowskich i polskich, także ukraińskie, serbskie czy czeskie utwory ludowe w aranżacjach podkreślających słowiański klimat. Atutem zespołu jest spontaniczność i świetny kontakt z publicznością, dlatego warto zobaczyć ich podczas koncertu. Grali na watrach w Zdyni, Michałowie, Oławie, Tyliczu i Ługach oraz w wielu innych miejscach.

Lemko Tower

Bardzo ciekawym, wartym wspomnienia zespołem jest Lemko Tower z województwa lubuskiego, a dokładnie ze Strzelców Krajeńskich. Został założony w 2005 r. przez ks. Artura Grabana w ramach działalności Stowarzyszenia Miłośników Kultury Łemkowskiej. To duża grupa muzyczna, która wyrosła z zespołu dziecięcego i przeszła drogę przez typowo folkowe granie po energetyczny rock. Koncertowali na całym świecie, m.in. w Niemczech, Kanadzie, Danii, Ukrainie. Nagrali sporo płyt.

Innym zespołem powstałym z potomków wysiedlonych Łemków jest n’lem folk z Wrocławia. Motywem przewodnim ich twórczości jest kultura łemkowska. Sięgają po stare pieśni z przeszłości, ale – co jest dla nich charakterystyczne – opracowują je we własnych współczesnych aranżacjach. Tworzą również swoje własne piosenki i kompozycje. Zespół tworzą młodzi, nieco zwariowani ludzie o urozmaiconych zainteresowaniach muzycznych, przez co wykonywane przez nich utwory zyskują dość oryginalne brzmienie.

Igor Herbut z LemOn jest Łemkiem

Aż trudno uwierzyć w historię powstania zespołu LemON. Igor Herbut, założyciel i wokalista, wszedł na salę, gdzie odbywały się eliminacje do programu w stylu „talent shows” Must Be The Music – Tylko Muzyka, przywitał się, mówiąc: Dzień dobry, jestem Łemkiem, a potem zaczął śpiewać w swoim ojczystym języku. Zespół tak naprawdę powstał na potrzeby programu, który zresztą wygrali w 2012 r. Zauroczyli jurorów i widzów. Od tamtego czasu nagrali kilka albumów, które zyskały status złotych i platynowych, były nominowane do Fryderyków, teledyski grupy osiągają niesamowite ilości odsłon. LemON to obecnie zespół złożony z ludzi pochodzących z różnych regionów Polski i z różnego kręgu etnicznego i kulturowego, stąd zapewne unikatowe brzmienie. Śpiewają w języku polskim, łemkowskim, białoruskim oraz ukraińskim.

Jednym z najbardziej znanych i chyba pierwszych zespołów czerpiących inspirację z muzyki łemkowskiej (również huculskiej, bojkowskiej i polskiej ludowej) jest Orkiestra św. Mikołaja. Zespół o ogromnym dorobku koncertowym, płytowym, filmowym (zrealizowali kilka filmów i programów telewizyjnych), jak również działający na rzecz propagowania kultury ludowej i muzyki folkowej. Założony został w 1988 roku i związany jest z Lublinem.

Utworów przedstawionych powyżej zespołów można posłuchać na youtube, poszukać na facebooku oraz stronach grup, ale najbardziej zachęcamy do wybrania się na koncert. Największą szansę na posłuchanie dużej ilości łemkowskich zespołów mamy oczywiście na Łemkowskiej Watrze w Zdyni w lipcu, niekiedy też jednak odbywają się letnie koncerty plenerowe w Wysowej, albo w niektórych regionalnych lokalach w większych miejscowościach w Beskidzie Niskim.

Łemkowskie radio

Tradycyjna łemkowska muzyka jest także puszczana w radiach łemkowskich: radio-lemko.pl i lem.fm. Nie tylko posłuchamy tam rusińskiej muzyki, ale także łemkowskiego języka. Zachęcamy zatem do nastawienia się na odbiór!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

rezerwacja